Η συγκινητική συνάντηση  της παιδικής ψυχής με μεγάλους εικαστικούς δημιουργούς.

ΣΤΟΝ ΑΞΟΝΑ ΜΑΘΗΣΗΣ  : ΓΝΩΡΙΖΩ ΚΑΙ ΒΙΩΜΑΤΙΚΑ ΕΜΠΛΕΚΟΜΑΙ ΜΕ ΜΕΓΑΛΟΥΣ ΔΗΜΙΟΥΡΓΟΥΣ ΤΗΣ ΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΚΑΙ ΠΑΓΚΟΣΜΙΑΣ ΤΕΧΝΗΣ

Ο  ΄΄παιδικός ΄΄ , περιπετειώδης κόσμος σε περιεχόμενο και ο  επινοητικός  τρόπος που δομεί τα έργα του ,δόνησαν και συγκίνησαν τους μαθητές Α1,Α2 και Β τάξεων.

Εμπνεύστηκαν και δημιούργησαν με τη δική τους  φαντασία έργα με το πνεύμα και την τεχνοτροπία του παραπάνω καλλιτέχνη.

Ετοίμασαν …..τις δικές τους βαλίτσες για το δικό τους ταξίδι …......

Εμβαθύνοντας στη συνέχεια στην καινοτόμο τεχνοτροπία του καλλιτέχνη στο ΄΄ΤΣΙΚΙ ΤΣΙΚΙ΄΄ είχαμε αρκετές ενδιαφέρουσες ζωγραφικές δημιουργίες.

Ξαναζωντάνεψε και επιβεβαιώθηκε για άλλη μια φορά το  εκπληκτικό   …..δεδομένο :

Όταν τα παιδιά συναντούν  αξιόλογους καλλιτέχνες και μέσα από αυτούς συναντούν ΄΄πραγματική΄΄ τέχνη, ιδίως όταν αυτή δίνεται με ένα απλό αλλά σοφό τρόπο εικαστικής έκφρασης ΄΄ πυροδοτούνται και αποκρίνονται με δικές τους  εκπληκτικές πολλές φορές δημιουργίες.

Μπορείτε να δείτε τις εργασίες των μαθητών και μαθητριών εδώ