Το έργο έχει σχεδιαστεί για να συναντά τις απαιτήσεις των Εργαστηρίων Δεξιοτήτων και συγκεκριμένα ανταποκρίνεται σε μεγάλο μέρος των ζητουμένων του Κύκλου «Ευ ζειν», Υποενότητα «Ψυχική και Συναισθηματική Υγεία – Πρόληψη» (Β’ και Ε’ τάξεις) και του Κύκλου «Ενδιαφέρομαι και Ενεργώ», Υποενότητα «Συμπερίληψη: Αλληλοσεβασμός, Διαφορετικότητα» (τάξεις Γ’ και Στ’). Ωστόσο μπορεί να καλύψει μέρος και άλλων εργαστηρίων, στον βαθμό που αποσκοπούν στο να αναπτύξουν την αυτό-αντίληψη και την ενσυναίσθηση των μαθητών.Το έργο βασίζεται στο πρόγραμμα ERASMUS+ KA2 με τίτλο HOPEs (Ευτυχία, Αισιοδοξία, θετικότητα και Ήθος) που διεξήχθη το 2016 – 2018 σε πέντε χώρες της Ε.Ε. (Κύπρος, Ελλάδα, Ιρλανδία, Μάλτα, Πορτογαλία) και στόχευε στην ανάπτυξη της Θετικής Ψυχολογίας, στην δόμηση θετικής προσωπικότητας, στην ψυχική ανθεκτικότητα και στην ευτυχία των μαθητών. Δεν είναι επανάληψη του συγκεκριμένου προγράμματος, αλλά εμπνέεται από αυτό μέσα από προσαρμοσμένες δραστηριότητες σε διαδικτυακό περιβάλλον.

Δείτε την καταπληκτική δουλειά των παιδιών στον ακόλουθο συνδεσμο πατώντας εδώ

Τα σχολεία μας:

3ο Νηπιαγωγείο Νεάπολης Θεσσαλονίκης

Γ1 - 14ο Δ.Σ. Σταυρούπολης

Γ2 - 31ο Δ.Σ. Θεσσαλονίκης

1o Πειραματικό Δημοτικό Σχολείο Θεσσαλονίκης

Γ1 5ο Δημοτικό Σχολείο Αλεξανδρούπολης

To Γ2 ολοκληρώνοντας το πρόγραμμα eTwinning «Με της Ελπίδας Χρώματα» σας παρουσιάζει τις εργασίες των παιδιών στον παρακάτω σύνδεσμο

To Γ2 συμμετέχει στο πρόγραμμα eTwinning «Με της Ελπίδας Χρώματα».Το έργο έχει σχεδιαστεί για να συναντά τις απαιτήσεις των Εργαστηρίων Δεξιοτήτων και συγκεκριμένα ανταποκρίνεται σε μεγάλο μέρος των ζητουμένων του Κύκλου «Ευ ζειν», Υποενότητα «Ψυχική και Συναισθηματική Υγεία – Πρόληψη»  και του Κύκλου «Ενδιαφέρομαι και Ενεργώ», Υποενότητα «Συμπερίληψη: Αλληλοσεβασμός, Διαφορετικότητα». Το έργο βασίζεται στο πρόγραμμα ERASMUS+ KA2 με τίτλο HOPEs (Ευτυχία, Αισιοδοξία, θετικότητα και Ήθος) που διεξήχθη το 2016 – 2018 σε πέντε χώρες της Ε.Ε. (Κύπρος, Ελλάδα, Ιρλανδία, Μάλτα, Πορτογαλία). Δεν είναι επανάληψη του συγκεκριμένου προγράμματος, αλλά εμπνέεται από αυτό μέσα από προσαρμοσμένες δραστηριότητες σε διαδικτυακό περιβάλλον.

Για να γνωριστούν τα παιδιά μεταξύ τους ετοιμάσαμε μια παρουσίαση και φτιάξαμε χριστουγεννιάτικες κάρτες για να τις στείλουμε σε ένα από τα σχολεία με τα οποία θα συνεργαστούμε.

Σήμερα με μεγάλη μας χαρά παραλάβαμε τις χριστουγεννιάτικες κάρτες από το 3ο Νηπιαγωγείο Νεάπολης και το 3ο Πειραματικό Δ.Σχ. Ν. Ιωνίας.

Οι μαθητές και οι μαθήτριες του Γ2 σας ευχόμαστε

ΚΑΛΑ ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΑ!!!

Μπορείτε να δείτε την υπέροχη εργασία του τμήματος Γ2 εδώ!!

Στο πλαίσιο των εργαστηρίων δεξιοτήτων για τη Α1 τάξη και για τη θεματική ενότητα «Ζω καλύτερα-Ευ ζην», υποενότητα «Υγεία -Διατροφή»επεξεργαστήκαμε το θέμα  «Ο ΦούληςΤροφούλης πάει σχολείο».

Μέσα από τα εργαστήρια βιωματικής  αποκαλυπτικής  μάθησης τα παιδιά:

• Έμαθαν να συνεργάζονται.
  • Κατασκεύασαν τη διατροφική πυραμίδα.
  • Ξεχώρισαν τις ομάδες τροφίμων και ανακάλυψαν τη θρεπτική τους αξία.
  • Συνειδητοποίησαν τη διατροφική αξία φρούτων και λαχανικών.
  • Διαπίστωσαν την ανάγκη για καθημερινή άσκηση .
  • Κατάλαβαν πόσο σημαντικό είναι το νερό για τον άνθρωπο.
  • Δημιούργησαν το δικό τους διαιτολόγιο με προτάσεις για πρωινό, δεκατιανό και μεσημεριανό γεύμα.
  • Δημιούργησαν τη δική τους αφίσα με συμβουλές για καλή υγεία με σωστές διατροφικές συνήθειες , την οποία μοίρασαν στους δασκάλους/ες και τους μαθητές /τριες του σχολείου.

Οι δάσκαλοι

Μιλτιάδης Ζωγράφος- Κατερίνα Πατσικάκη

Μπορείτε να δείτε την εργασία των παιδιών εδώ

Ολοκληρώνοντας το Εργαστήριο Δεξιοτήτων «Ο κανόνας του εσώρουχου» οι μαθητές/τριες του Γ2 φτιάχνοντας τον κύκλο της ασφάλειάς τους συμπεριέλαβαν και τον αριθμό 1056, που ανήκει στο «Χαμόγελο του Παιδιού».

Επισκεφθήκαμε λοιπόν την ιστοσελίδα του οργανισμού και τα παιδιά ενημερώθηκαν για τις δράσεις αυτού του οργανισμού. Μάθαμε πως «Το Χαμόγελο του Παιδιού», πιστό στην αποστολή του για κάθε παιδί και οικογένεια σε ανάγκη στην Ελλάδα, πραγματοποιεί πανελλαδική εκστρατεία συγκέντρωσης τροφίμων και ειδών πρώτης ανάγκης.

Διαβάσαμε πως μόνο με τη συμμετοχή όλων μας, θα καταφέρουμε, και αυτά τα Χριστούγεννα, να μη λείψει από κανένα παιδικό προσωπάκι αυτό που θα έπρεπε να είναι αυτονόητο: το Χαμόγελο. Τα παιδιά μας ευαισθητοποιήθηκαν και αποφάσισαν να βοηθήσουν. Έτσι ενημέρωσαν και τα υπόλοιπα τμήματα στο Πέτρινο Κτίριο και κατάφεραν να συγκεντρωθούν αρκετά τρόφιμα και είδη πρώτης ανάγκης.

Σήμερα λοιπόν που ήρθε το φορτηγάκι από το «Χαμόγελο του παιδιού» οι μαθητές και οι μαθήτριες του Γ2 ήταν εκεί και με χαμόγελο μετέφεραν τα πράγματα. Ευχαριστούμε θερμά όλους τους μαθητές, όλες τις μαθήτριες και όλους τους γονείς που ανταποκρίθηκαν στο κάλεσμά μας και ευχόμαστε η αγάπη να πλημμυρίζει πάντα τις καρδιές όλων μας!

Μπορείτε να δείτε φωτογραφίες από τη δράση εδώ