Κατά τη διάρκεια της φετινής σχολικής χρονιάς διατυπώσαμε ξεκάθαρα τη βούλησή μας να υιοθετήσουμε τον τρόπο της διαμεσολάβησης ως επίλυση των συγκρούσεων και να ορίσουμε υπεύθυνους και υπεύθυνες εκπαιδευτικούς ( οι οποίοι  παρακολούθησαν αντίστοιχα σεμινάρια , του τομέα αγωγής υγείας της Α/θμιας Εκπ/σης Ανατολ. Θεσ/νίκης ) να αναλάβουν τον συντονιστικό ρόλο, προκειμένου να καθοριστούν τα παιδιά που θα εκπαιδευτούν και θα αναλάβουν τον ρόλο των διαμεσολαβητών/τριών.

Στα μέσα Ιανουαρίου, κι αμέσως μετά από τις διακοπές των Χριστουγέννων, ξεκινήσαμε να εφαρμόζουμε το πρόγραμμα της διαμεσολάβησης ως εργαλείο πρόληψης και διαχείρισης του σχολικού εκφοβισμού .

Τροποποιήσαμε μόνο την αρχική μας καταγραφή σε σχέση με τις τάξεις που επιλέχθηκαν ως ξεκίνημα κι επικεντρωθήκαμε στην Β΄ και Γ τάξη θεωρώντας πως θα ήταν προτιμότερο να προετοιμαστούν και να εκπαιδευτούν όσο το δυνατόν μικρότερες ηλικιακές ομάδες,  επειδή έχουν μπροστά τους περισσότερα χρόνια παραμονής στη σχολική μονάδα.

Ως αφόρμηση και για τις τρεις πρώτες συναντήσεις μας ( σε κάθε τμήμα ) παρακολουθήσαμε video, διαβάσαμε παραμύθια, ακούσαμε τραγούδια, συζητήσαμε και ανταλλάξαμε απόψεις, ζωγραφίσαμε και εκμαιεύσαμε στάσεις σχετικά με τον σχολικό εκφοβισμό και τα επακόλουθά του.

Ευθύς αμέσως αρχίσαμε την υλοποίηση των δραστηριοτήτων-εργαστηρίων μας.

Και εδώ 1,

2

3

4

5

Ο Υφυπουργός Εσωτερικών, αρμόδιος για Θέματα Μακεδονίας και Θράκης κ. Σταύρος Καλαφάτης, η Πρόεδρος του Ινστιτούτου Κατάρτισης Διαμεσολαβητών του Δικηγορικού Συλλόγου Θεσσαλονίκης κ. Μαρία Πρωτοπαπαδάκη και ο Διευθυντής Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης Ανατολικής Θεσσαλονίκης κ. Ανδρέας Μαυρίδης, διοργάνωσαν τn Δευτέρα 23 Μαρτίου 2022 στις 10:30 π.μ.. στο Δnμοτικό Θέατρο Καλαμαριάς "Μελίνα Μερκούρη" (Μεταμορφώσεως 7, Καλαμαριά) ημερίδα με Θέμα "Σχολική Διαμεσολάβηση", με στόχο την ευαισθητοποίηση, ενημέρωση και προώθηση του Θεσμού της σχολικής διαμεσολάβησης ως μεθόδου ειρηνικής επίλυσης συγκρούσεων, που συμβάλλει στην αντιμετώπιση και εξάλειψη της σχολικής βίας και του εκφοβισμού, δράσεις τις οποίες έχουν αναλάβει από κοινού, με την υπογραφή Μνημονίου Συνεργασίας. Η ημερίδα διοργανώθηκε σε συνεργασία με τον Δήμο Καλαμαριάς.

Μπορείτε να δείτε την εισήγηση «Καταπολεμώντας φαινόμενα εκφοβισμού και βίας -Διαμόρφωση τρόπων διαχείρισης εντάσεων και συγκρούσεων μέσω της σχολικής διαμεσολάβησης» εδώ