Στο πλαίσιο του μαθήματος των Γερμανικών και θέλοντας να  γνωρίσουμε τον πολιτισμό αυτής της χώρας,  γευτήκαμε μια γερμανική λιχουδιά: την αγαπημένη μας βάφλα- Waffel.
Τα παιδιά των Έ και ΣΤ τάξεων περίμεναν με ανυπομονησία τις βάφλες τους, τις οποίες και απόλαυσαν στο διάλειμμα του σχολείου.
Ήταν μια ωραία δράση!

Μπορείτε να δείτε τις εικόνες εδώ

Στα πλαίσια των Εργαστηρίων Δεξιοτήτων και της ενότητας μνημεία του τόπου μου, οι μαθητές και οι μαθήτριες της ΣΤ τάξης του σχολείου μας συζήτησαν για την Πολιτιστική Κληρονομιά μας, γνώρισαν τα είδη των γλυπτών και επισκέφτηκαν κάποια από αυτά που βρίσκονται στη γειτονιά μας.

Free Lightbox Gallery

Στα πλαίσια της θεματικής ενότητας <<Γνωρίζω το σώμα μου - Σεξουαλική διαπαιδαγώγηση>>, οι μαθητές και οι μαθήτριες της Στ1 τάξης δημιούργησαν ένα τρισδιάστατο κολάζ στο οποίο απεικόνισαν με λεπτομέρειες το αναπαραγωγικό σύστημα  της γυναίκας, του άντρα καθώς και τη διαδικασία της γονιμοποίησης.

Η ωριμότητα, η φαντασία και το κέφι που επέδειξαν οι μαθητές και οι μαθήτριές μας μάς δίνει δύναμη να συνεχίσουμε......

Μπορείτε να δειτέ την παρουσίαση εδώ

Στο πλαίσιο του μαθήματος της Γερμανικής Γλώσσας οι μαθητές και μαθήτριες του σχολείου μας δημιούργησαν μια εικαστική αναφορά στο γερμανικό Φεστιβάλ "Oktoberfest"

Η Πρεσβεία της Γερμανίας διοργανώνει έναν διαγωνισμό ζωγραφικής με δώρα!!

Περισσότερες πληροφορίες, πατήστε εδώ